Dieta małych dzieci

Aktualne zalecenia (obowiązujące od 2021 r.) dotyczące rozszerzania diety zdrowych niemowląt są dużo bardziej elastyczne niż te sprzed lat i pozwalają na dużą dowolność wprowadzania produktów do diety dziecka.

W teorii wydaje się to proste. W praktyce rozszerzanie diety i żywienie małego dziecka często budzi niepewność rodziców i stwarza różnego rodzaju trudności.

❓ Czy karmić dziecko łyżeczką? Jaką łyżeczkę wybrać? W jaki sposób karmić? Czy pozwalać na jedzenie rączkami? ❓ Jaką ilość produktu podać jednorazowo? Czy zacząć od pojedynczych produktów czy podać kilka do wyboru? ❓ Czy zacząć od papek czy od kawałków? Co zrobić jeśli dziecko nie chce spożywać produktów w innej formie niż papki? ❓ Czy podawać gotowe jedzenie ze słoiczka, czy przygotowywać posiłki samodzielnie? Czy jest sens przyrządzać wymyślne dania, skoro i tak wszystko ląduje na podłodze? ❓ Czy trzymać się stałych godzin podawania posiłków? Czy podać przekąskę, jeśli dziecko o nią poprosi? Ile czasu powinien trwać posiłek? Czy namawiać dziecko do jedzenia, nawet gdy nie jest głodne? ❓ Czy dziecko może bawić się jedzeniem? Czy może bawić się zabawkami lub oglądać TV podczas spożywania posiłku? Czy powinno siedzieć w miejscu, czy może zjadać posiłek w biegu? ❓ Co zrobić gdy po kilku miesiącach od rozpoczęcia rozszerzania diety dziecko nagle odmawia wszystkiego poza mlekiem mamy? Czy to normalne, że dziecku nie smakują produkty, które wcześniej lubiło jeść? ❓ Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść konkretnego produktu? Czy przemycać go w potrawach? ❓ Jak zadbać o to, aby posiłki dziecka dostarczyły mu odpowiedniej ilości składników odżywczych? ❓ Jak postępować, gdy pojawi się alergia, nadwrażliwość lub nietolerancja na jakiś produkt? Co zrobić gdy dziecko ma nieprawidłowe wyniki krwi? W jaki sposób zmodyfikować dietę dziecka, gdy zdiagnozowano u niego chorobę?

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie Twojego dziecka, prawidłowe kształtowanie jego nawyków żywieniowych i relacji z jedzeniem, zapraszam do współpracy.