Ciąża i laktacja

Kobieta planująca ciążę i będąca w ciąży zwykle postanawia jeszcze bardziej zadbać o siebie (i o maluszka), włączając w to modyfikację sposobu żywienia.

Odpowiednio dobrana dieta potrafi pomóc w dolegliwościach występujących w ciąży i jest istotnym elementem w terapii chorób, które mogą wystąpić w czasie ciąży, takich jak np. cukrzyca ciążowa, cholestaza czy nadciśnienie tętnicze.

Przyszłe mamy od otoczenia słyszą porady żywieniowe, które często się wykluczają i nie zawsze są zgodne z aktualną wiedzą żywieniową - zazwyczaj opierają się na powielanych mitach żywieniowych.

Najwięcej mitów żywieniowych dotyczy jednak okresu karmienia piersią. Nieprawdziwe informacje dotyczące żywienia w trakcie karmienia piersią mogą doprowadzić do niepotrzebnego ograniczania spożycia kolejnych produktów (zubożając dietę mamy w składniki odżywcze), powodują niepotrzebne wyrzuty sumienia, a nawet wpływają na podjęcie szybszego zaprzestania karmienia piersią.

Coraz częściej świadomi wpływu swojego żywienia na płodność są także mężczyźni. Dowiedziono, że interwencje dotyczące zwiększenia płodności (u obojga partnerów) powinny uwzględniać styl życia, w tym sposób żywienia.

Jako dietetyk pomagam naturalnie zwiększyć płodność, przygotować się do ciąży oraz zadbać o dietę w okresie ciąży i karmienia piersią. Serdecznie zapraszam na konsultacje.